Алергія. Що є причинами? Які симптоми? Як діагностувати та лікувати?
Алергія — це хронічне захворювання, внаслідок нетипової відповіді імунної системи на вплив речовин, які зазвичай не призводять до патологічних реакцій: продукти харчування, пилок рослин, домашній пил, шерсть тварин, ліки, отрута деяких комах та ін.
Причини
Класифікація
Симптоми
Діагностика
Лікування
Ускладнення
Профілактика
Перехресна алергія — це специфічна реакція організму на кілька алергенів, що мають подібну будову. При ній людина, що реагує на один подразник, може мати схожі симптоми і при зіткненні з іншими речовинами.
Як правило, перехресна алергія пов’язана із подібним набором амінокислот у різних алергенів: наша імунна система починає «плутати» одне з одним. Наприклад, людина, що зазвичай реагує на пилок берези, може також видати алергічну реакцію, з’ївши яблуко або черешню, а ті, хто страждає на алергію на амброзію, не переносять соняшникову олію та диню.
Алергічна реакція проявляється у вигляді різних симптомів після повторного дотику алергену (речовини, що викликає алергію) з тканинами організму.
Причини
Алергія є формою імунної відповіді на різні речовини. Алергеном, потенційно здатним викликати таку реакцію, може бути будь-яка субстанція.
Найчастіше в ролі алергенів виступають різні білкові структури, при повторному контакті з якими наш організм розпізнає їх як чужорідні та намагається нейтралізувати. Приклади алергенів, які зустрічаються найчастіше:
- Цвіль. Вологі, теплі місця — ідеальне місце існування грибка. Кухня, підвали, ванна кімната та льох вимагають особливого контролю на предмет алергену.
- Пил. Реакції можуть бути різними, від чхання до хронічного риніту і навіть астми чи екземи.
- Домашні тварини. Потенційними алергенами є шерсть, виділення та слина тварин. Найчастіший алерген — білок слини (а не шерсть, як прийнято вважати). Кішки люблять вилизуватись, і саме так зі слини білки-алергени потрапляють на шерсть.
- Таргани.
- Нікель. У виробництві біжутерії, одягу, мобільних телефонів та побутових інструментів нікель активно використовується. Сверблячка — це частий симптом алергії саме на метал.
- Сульфати. Застосовуються у виробництві мила, скла, сульфатної целюлози, шкіряної продукції, кольорових металів та для фарбування бавовняного текстилю.
- Формальдегіди. Вихлопні гази, побутова хімія, тютюновий дим — це не просто шкідливі хімічні компоненти довкілля. Це ще потенційна загроза для алергіків. Вони викликають хронічні дерматити, проблеми із травленням та мігрені у чутливих осіб.
- Пеніцилін. Призначення антибіотиків можливе лише після виключення алергії на пеніцилінові компоненти.
- Латекс. З цього матеріалу виготовляються медичні рукавички та презервативи. Головний симптом алергії на латекс — висип або утруднене дихання після контакту з подразником.
- Пилок. Люди, які страждають на поліноз, при вдиханні пилку отримують цілий набір неприємних симптомів: почервоніння очей, чхання, сльозотеча, риніт та інше. Занедбана хвороба призводить до бронхіальної астми.
- Комахи. Укус комахи пов’язаний із ризиком сильного набряку гортані, труднощів із диханням.
- Зміг. Повітря, отруєне вихлопними газами, побутовими відходами та викидами промислових підприємств — найнебезпечніший алерген.
- Молоко. Звичайне коров’яче молоко часто викликає алергію у дітей віком до 3 років. Найчастіше це трапляється у хлопчиків. Виявляється непереносимість у вигляді висипу та шлунково-кишкових розладів. Дорослі також страждають від алергії на молочні продукти і ця недуга змушує відмовитися від кисломолочних продуктів, йогуртів та сирів.
- Морепродукти. У чорному списку: лосось, омари, устриці, краби, форель, тріска, ікра. Рідше викликають непереносимість лускаті риби. Алергія на рибні продукти не проходить із віком. Недуга, що проявилася в дитинстві, може продовжитися і в зрілому віці.
- Арахіс.
- Яєчний білок. З віком непереносимість яєчного білка у більшості людей минає. Яєчний білок додають у багато продуктів, косметику та ліки.
- Злаки. Алергенний компонент пшениці, жита та ячменю — білок гліадин.
- Цитрусові. Профілін або хімічні засоби для обробки цитрусових.
- Спеції та прянощі. Часник та кориця очолюють список алергенів цієї категорії.
Розвиток алергічної реакції відбувається у кілька етапів. Перший етап — первинний контакт із алергеном, або сенсибілізація. Починається активація імунної системи у відповідь на використання чужорідного білка (наприклад, видоспецифічний β-лактоглобулін коров’ячого молока).
Після розпізнавання білка клітинами імунної системи утворюються специфічні антитіла — імуноглобуліни.
При повторному контакті з тим же білком спрацьовує механізм «імунологічної пам’яті» і відбувається лавиноподібне вироблення специфічних імуноглобулінів (IgE, IgM, IgG, IgA) для швидкого зв’язування цього білка. Паралельно з цим синтезуються спеціальні активні речовини (медіатори алергії), які сприяють підвищенню судинної проникності, посиленню секреції слизу, скорочення гладкої мускулатури бронхів, залученню в осередок алергічної реакції імунних клітин.
При цьому розвиваються типові клінічні симптоми алергії: свербіж, чхання, сльозотеча, почервоніння, набряк, поява висипу.
Однією з характерних алергічних реакцій є IgE-залежне запалення слизових оболонок носа, бронхів, кон’юнктиви.
Класифікація
Імунологи виділили такі типи реакцій гіперчутливості:
-
-
- I тип, або гіперчутливість за реагіновим анафілактичним механізмом (IgE-опосередкована);
- гіперчутливість за II типом (цитотоксична);
- гіперчутливість за III типом (імунокомплексна);
- гіперчутливість за IV типом (клітинно-опосередкована, або сповільнена);
- гіперчутливість за V типом (алергічні реакції аутоантитіл, аутоалергія).
-
Найчастіше алергічні реакції розвиваються за I типом гіперчутливості.
Симптоми
Виразність симптомів та їхня різноманітність залежить від клінічного типу алергії, і навіть від тяжкості перебігу хвороби.
Серед неспецифічних симптомів будь-якої алергії виділяють:
-
-
- слабкість,
- дратівливість,
- перепади настрою,
- порушення концентрації уваги,
- порушення сну,
- біль голови.
-
У дітей спостерігається погіршення успішності в школі, примхливість, млявість, плаксивість.
При алергічному кон’юнктивіті спостерігається набряк і почервоніння повік обох очей, розширення судин кон’юнктиви, сльозотеча, свербіж, помутніння зору.
Основними симптомами алергічного риніту є:
-
-
- прозорі виділення з носа,
- приступоподібне чхання,
- свербіж та печіння в носі,
- почуття закладеності носа,
- хропіння,
- гугнявість голосу.
-
Іноді приєднується кашель (через подразнення задньої стінки глотки слизом), можливе зниження нюху, почервоніння шкіри крил носа та над верхньою губою.
Алергічний контактний дерматит — реакція сенсибілізованого організму на безпосередній вплив на шкіру будь-якої речовини, найчастіше хімічного походження.
Нерідко ураження шкіри відбувається при повторному використанні фарби для волосся, миючих засобів та іншої побутової хімії.
У місці контакту виникає набряк, свербіж, можливе утворення пухирів, після розтину яких з’являються мокнучі ерозії, що потім покриваються скоринками.
Атопічний дерматит – захворювання шкіри, яке в основному розвивається у дітей зі спадковою схильністю до алергії. Для атопічного дерматиту існує характерна локалізація висипів: щоки, зовнішня поверхня гомілок, ліктьові та підколінні складки, задня поверхня шиї, завушна область. Крім висипу можуть виникати гіперемія (почервоніння), набряклість, мокнути, лущення, потовщення шкіри, з’являються розчісування, т. к. висип супроводжується сильним свербінням.
У дітей порушується сон, можливе приєднання вторинної інфекції у разі порушення правил догляду за шкірою під час загострення дерматиту.
Атопічна бронхіальна астма — захворювання, для якого характерне хронічне запалення дихальних шляхів, поява нападів задишки, кашлю, свистячих хрипів та почуття закладеності у грудях.
Алергічна бронхіальна астма часто розвивається в дитинстві та пов’язана з іншими захворюваннями (атопічним дерматитом, ринітом та харчовою алергією).
Лікарська алергія — підвищена чутливість до лікарських засобів. Прояви лікарської алергії різноманітні: від алергічного риніту до анафілактичного шоку.
Люди, які мають алергію на ліки, повинні запам’ятати назву речовини, що провокує алергічну реакцію, особливості відповіді організму на нього (симптоми) і повідомляти медичних працівників про наявність алергії.
Харчова алергія — алергія, спричинена прийомом певного харчового продукту. Для неї характерні діарея, наявність у фекаліях крові, блювання, млявість, а також шкірні симптоми у вигляді кропив’янки, атопічного дерматиту, орального алергічного синдрому (свербіж, легкий набряк ротової порожнини).
Кропивниця — шкірна патологія, яка проявляється розвитком пухирів та ангіоотеками (набряками глибоких шарів шкіри).
Ангіоневротичний набряк є раптовим набряком шкіри і слизових оболонок після контакту з алергеном. Існує спадкова схильність такого типу реакцій. Алергічний набряк може мати будь-яку локалізацію. Наприклад, при алергії на косметику спостерігається припухлість у місці використання (набряк повік, губ). Шкіра блідне або червоніє, набряк зберігається від декількох годин до доби. Можливе поколювання або печіння в області набряку. При набряку кишки з’являється біль у животі, при набряку сечовивідних шляхів — затримка сечі, набряк гортані проявляється порушенням дихання, аж до ядухи.
Анафілактичний шок — важкий життєзагрозний стан, при якому після контакту з алергеном різко знижується артеріальний тиск (систолічний нижче 90 мм рт. ст. або на 30% від вихідного рівня), що призводить до недостатності кровообігу та гіпоксії життєво важливих органів. Характерні симптоми: шум у вухах, озноб, слабкість, запаморочення, нудота, оніміння, грудка в горлі, холодний піт, різка блідість або поява кропив’янки з вираженим свербінням, порушення дихання, кашель, почастішання або уповільнення серцебиття, зміни серцевого ритму, судоми, свідомості.
Діагностика
Лабораторія DIAGEN у переліку своїх досліджень має окрему категорію аналізів для діагностування алергій – Алергологічна діагностика. Перед тим як замовити дослідження обов’язково зверніться до лікаря!
До яких лікарів звертатися:
-
-
- лікар-алерголог-імунолог;
- лікар-гастроентеролог;
- лікар-пульмонолог;
- лікар-дієтолог;
- лікар-дерматолог.
-
Необхідні тести для визначення алергії:
-
-
- аналіз крові на імуноглобулін Е;
- аналіз крові на імуноглобулін G;
- шкірні проби;
- аплікаційний та елімінаційний тести.
-
Рекомендації при здачі тестів:
Не бажано здавати аналізи на алергію при гострих станах здоров’я (підвищеній температурі, вірусних інфекціях, захворюваннях шлунково-кишкового тракту на стадії загострення та інших). Безпосередньо за три-п’ять днів до проведення дослідження слід виключити з раціону всі продукти, що мають високу алергенність.
Шкірні скарифікаційні алергопроби слід проводити лише у дітей старше 3 років (оскільки діагностика досить складна, щоб переконати дво- або трирічну дитину сидіти як мінімум 20 хвилин не сіпаючись).
Готуючись до здавання біоматеріалів на аналізи, будь ласка, ознайомтеся з нашими Правилами підготовки до проведення дослідження.