Вітаміни – це органічні сполуки, які необхідні нам у невеликій кількості для нормального функціонування організму.
Існує 13 основних вітамінів, які поділяють на дві групи:
- Жиророзчинні (А, D, E, K)
- Водорозчинні (С, 8 вітамінів групи В)
Організм зберігає жиророзчинні вітаміни в жировій тканині та печінці, а запаси цих вітамінів можуть залишатись в організмі днями та іноді місяцями. При надмірному вживанні вони можуть накопичуватися в організмі та призводити до небажаних та потенційно небезпечних наслідків.
Водорозчинні вітаміни не зберігаються в організмі надовго. Тому ми потребуємо їхнього щоденного надходження з їжею. При надмірному прийомі водорозчинні вітаміни виводяться з організму з сечею.
Як отримати необхідну кількість вітамінів?
Більшість вітамінів повинна надходити з їжею, оскільки організм або не виробляє їх, або виробляє в недостатній кількості.
Якщо ви харчуєтесь збалансовано та різноманітно, то вже отримуєте достатню кількість основних поживних речовин, необхідних вашому організму, щоб працювати на найвищому рівні.
Щоденний вибір продуктів, багатих на вітаміни та мінерали, є найкращим способом для вашого організму отримати те, що йому потрібно, щоб бути здоровим.
Лікар може рекомендувати полівітаміни чи інші харчові добавки, якщо ви дотримуєтесь обмеженої дієти або маєте певні захворювання.
Однак не варто очікувати, що харчові добавки будуть протидіяти наслідкам нездорового способу життя. Натуральні продукти містять набагато більше поживних речовин необхідних для нашого організму, аніж може запропонувати будь-яка харчова добавка.
Які основні симптоми недостатності вітамінів?
Симптоми недостатності вітамінів різняться. Деякі з них взагалі не проявляються. Загалом, якщо у вас є якісь із цих симптомів, вам слід звернутися до лікаря:
- Випадіння волосся
- Поява вугреподібних висипань на щоках, плечах, стегнах, сідницях
- Кровоточивість ясен
- Тріщини в кутиках рота
- Слабкість
- Постійна втома при достатній кількості сну
- Погіршення зору, особливо вночі
- Сухість очей
- Дратівливість
- Тривожність
- Відчуття поколювання чи заніміння в руках та ногах
Як діагностувати недостатність вітамінів?
Аналіз крові на вітамінній панелі перевіряє рівень тринадцяти основних вітамінів, щоб виявити будь-які недоліки та визначити, чи потрібні добавки.
Якщо у вас низький вміст певної поживної речовини, ви можете збільшити споживання продуктів, збагачених цими речовинами. Однак в деяких випадках добавки однозначно необхідні.
Лікар може допомогти оцінити ваші дієтичні потреби і визначити чи доцільні вітамінні добавки саме для вас.
Чи може нашкодити надмірне споживання вітамінів?
Високі дози деяких вітамінів можуть нашкодити тонко влаштованим системам організму.
До прикладу:
- Надмірна кількість вітаміну С або кальцію може спричинити діарею та біль у шлунку.
- Прийом занадто великої кількості вітаміну D протягом тривалого періоду може призвести до накопичення кальцію в організмі, що може послабити кістки, пошкодити серце та нирки.
- Вживання дуже великої кількості вітаміну А може спричинити сонливість, дратівливість, головний біль, нудоту та блювання.
Тож розумно приймати добавки лише в тому випадку, якщо ваш лікар встановить у вас наявність дефіциту.